Silnik gazowy Jenbacher na terenie jastrzębskiej Kopalni Węgla Kamiennego Borynia.
W marcu 2009 mija rok od oddania do użytku nowoczesnego agregatu prądowo-cieplnego firmy GE Jenbacher. Spółka Introl SA odpowiada za generalne wykonawstwo inwestycji: montaż, rozruch i uruchomienie silnika.

Agregat prądowo-cieplny uruchomiono w marcu 2008 roku. Obecnie to największy agregat zasilany kopalnianym gazem w polskiej branży górniczej: 1819 kW mocy elektrycznej, 1860 kW mocy cieplnej. Gaz kopalniany – metan, wydobywany na powierzchnię jest spalany w silniku; służąc za jego paliwo. Powstała w ten sposób energia cieplna i elektryczna jest wykorzystywana dla potrzeb energetycznych kopalni.
– Byliśmy odpowiedzialni za generalne wykonawstwo tej inwestycji. Całość projektu zrealizowaliśmy wspólnie z Energomontażem Chorzów, należącym do Grupy Kapitałowej Introl. Wyposażenie i dostosowanie hali, w której stanął silnik, instalacje, pozwalające na jego bezproblemową pracę, montaż kanałów wentylacyjnych oraz komina. Prócz tego wyposażyliśmy dyspozytornię w niezbędne urządzenia elektroniczne i wymaganą aparaturę – mówi Błażej Siedlecki, kierownik robót Spółki Introl SA.
Agregat pozwala na poprawienie rachunku ekonomicznego KWK Borynia oraz szereg oszczędności. Urządzenie, z racji swej mocy i gabarytów pracuje bardzo głośno, w samej komorze silnika wymagane jest noszenie słuchawek ochronnych.
Do hali z agregatem przylega nowoczesna dyspozytornia.. W samym pomieszczeniu znajdują się urządzenia wentylacyjne, odbiorniki ciepła i systemy elektronicznego sterowania, nadzorujące prace silnika Jenbachera. System sterowania agregatu pozwala na zasilanie gazem kopalnianym o koncentracji od 35 % do 70 % stężenia metanu. Silnik pracuje w trybie ciągłym, bez konieczności stałego nadzoru nad urządzeniem.

Montaż silnika na terenie KWK Borynia to dla Introlu nie pierwsza z inwestycji związanych z Jenbacherem. Podobne urządzenia pracują już na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Geotermii Podhalańskiej w Zakopanem oraz w częstochowskiej oczyszczalni ścieków „Warta”.